Gorące wiadomości

Zamiłowanie dziecka do słodyczy może świadczyć o depresji

Większość maluchów uwielbia słodycze, ale te, które mają do nich szczególne upodobanie mogą cierpieć na depresję - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Addiction". Większe preferencje do słodkiego smaku wykazują też dzieci obciążone rodzinnym ryzykiem alkoholizmu.

Naukowcy kierowani przez psycholog dr Julie Mennellę z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii doszli do takich wniosków po przebadaniu 300 dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Miały one spróbować 5 wodnych roztworów o różnej zawartości cukru i wybrać ten, który smakuje im najbardziej.

Dzieciom zadawano również pytania mające pomóc w wychwyceniu objawów depresji, podczas gdy ich matki dostarczyły informacji na temat konsumpcji alkoholu w rodzinie. Badacze ocenili, że jedna czwarta dzieci miała depresję, a połowa posiadała krewnego (rodzica, rodzeństwo, dziadka, babcię, ciocię lub wujka) uzależnionego od alkoholu, co oznacza, że miała genetyczne predyspozycje do tego nałogu.

Upodobanie do intensywnie słodkiego smaku stwierdzono u 37 dzieci, które były obciążone rodzinnym ryzykiem alkoholizmu oraz miały objawy depresji. Ta grupa preferowała najsłodszy, bo 24-proc. roztwór sacharozy, czyli taki, jaki uzyskuje się po rozpuszczeniu 14 łyżeczek cukru w filiżance wody. Jest on dwukrotnie słodszy niż cola. Reszta dzieci wybrała roztwór 18-procentowy, czyli o jedną trzecią mniej słodki.

U dzieci z depresją, ale bez rodzinnego ryzyka alkoholizmu stwierdzono większy pociąg do słodyczy i cukierków oraz zwiększoną wrażliwość na ból. W grupie tej nie zaobserwowano też przeciwbólowego działania cukru. Dzieci, które nie miały depresji były w stanie trzymać rękę w lodowatej wodzie o 36 proc. dłużej, gdy miały w ustach coś słodkiego, natomiast dzieci z depresją tolerowały zimną wodę równie krótko po spożyciu słodkości, jak po zwykłej wodzie.

Jak ocenia dr Mennelli, oznacza to, że dzieci z depresją mogą potrzebować więcej cukru, by poczuć się lepiej.

Opublikowano: 2010-02-16

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy