Reklamy
Gorące wiadomości
Odmienne zachowania kobiet i mężczyzn na forach internetowych
Fora internetowe takie, jak My Space, Facebook lub studiVZ są przede wszystkim uwielbiane przez młodych ludzi i stanowią rodzaj „internetowego wybiegu”. Jak młodzi ludzie wykorzystują te miejsca? W jaki sposób przedstawiają się i jak wiele szczegółów zdradzają o sobie? Odpowiedzią na te pytania zajęła się grupa badawcza z Wyższej Szkoły Filmu i Telewizji Konrada Wolfa w Potsdam-Babelsberg (Hochschule fuer Film und Fernsehen „Konrad Wolf”). Dziesiątka studentów i studentek z Wydziału Mediów pod kierownictwem Elizabeth Prommer badała, jak różnią się od siebie motywy i strategie kobiet i mężczyzn, którzy biorą aktywny udział na portalu studiVZ. Poproszono 22.000 studentów z Poczdamu o wypełnienie formularza online.
Jak się okazało, najczęstszym motywem odwiedzających forum było poznanie nowych osób oraz spotkanie się z przyjaciółmi w przestrzeni internetowej. Młodzież porozumiewa się tam przy pomocy osobistych wpisów, ogłoszeń na tablicy, wiadomości oraz wykorzystują oni funkcje komunikacyjne takie, jak „przytulanie” (przesyłanie uścisków) lub przyłączanie się do grup.
Poza tym badacze stwierdzili, iż występują wyraźne różnice zachowań w zależności od płci. Mężczyźni wykorzystują platformę online, aby powiększyć swoją własną sieć. Oglądają wiele obcych profilów i tworzą grupy zainteresowań. Natomiast kobiety zachowują się o wiele ostrożniej. Poruszają się w ramach znanych kręgów przyjaciół i często wykorzystują funkcje portalu tylko do komunikacji z tą samą grupą. Kobietom chodzi przede wszystkim o intensyfikację istniejących kontaktów oraz ich pielęgnacje, natomiast mężczyźni wykazują silne zainteresowanie poznawaniem nowych osób.
Podczas „chatów” kobiety zdradzają więcej szczegółów o sobie. Przy tym istotne dla nich jest to, aby pokazywać się z jak najlepszej strony. Mężczyźni natomiast najczęściej ukrywają swoją tożsamość, ponieważ chcą być zagadkowi i interesujący.
Ogólnie użytkownicy forum w związku z udzielaniem informacji osobistych okazali się zadziwiająco otwarci i być może także trochę łatwowierni. Podają oni w swoich postach wiele informacji natury osobistej. 90% posiada własne zdjęcie w profilu, 87% zradza co studiuje, ale mało kto wychyla się przy tym ze swoim numerem telefonu lub adresem. Badacze z Poczdamu nie spodziewali się takiej otwartości. Chociaż 90% ankietowanych podawało poprawne dane, odbierali oni profile kolegów z pewnym niedowierzaniem. Jedynie 37% ankietowanych było zdania, że inne profile są wiarygodne.
Młodzi ludzie także ślepo obchodzili się z medium. Tą społeczną sieć odbierają oni bez uprzedzeń i korzystają z jej funkcji z wielkim zainteresowaniem. Wg badaczy pozwalają sobie łatwo ulegać wpływom swoich kolegów z portalu. Jednakże wraz z wzrastającym wiekiem uczestnicy forum okazywali się krytyczniejsi względem swoich kolegów i wraz z wiekiem zmniejszało się znacznie zainteresowanie nawiązywaniem wirtualnych znajomości.
[AK]
Materiały w jęz. niemieckim dot. badań można znaleźć na stronie: www.hff-potsdam.de/fileadmin/hff/dokumente/aktuelles/Medienwiss_Forschungsbericht_studivz.pdf
Opublikowano: 2009-03-05
Źródło: Psychologie Heute
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Odmienne zachowania kobiet i mężczyzn na forach internetowych
Autor: science Data: 2009-03-15, 22:14:49 OdpowiedzCzasami mi się wydaje, że forum uczy jak postępować w relacjach międzyludzkich. Czasami jestem jego uczestniczką i zauważyłam, że wpływa na mnie tak samo jak ludzie w świecie realnym.Niestety niektóre osoby mają szerokie pole do popisu i nadużywają swojej anonimowości poprzez bezczelne wyzywanie i k... Czytaj dalej