Reklamy
Gorące wiadomości
Jak niemowlęta odczytują emocje?
Dzieci zaczynają zauważać negatywne emocje na twarzy od około 6 miesiąca życia - wynika z badań fińskich naukowców. Informację na ten temat zamieszcza serwis EurekAlert.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tampere zaobserwowali, że między 5 a 7 miesiącem życia zmienia się sposób reagowania dzieci na twarze innych osób. - 7-miesięczne maluchy przyglądają się dłużej twarzy wyrażającej strach niż twarzy radosnej pokazywanej równocześnie. Od przerażonej twarzy trudniej jest też odwrócić ich uwagę - wyjaśnia prowadzący badania Mikko Peltola. Natomiast, dzieci 5- miesięczne obserwują jedną i drugą twarz tak samo długo i z taką samą uwagą.
Wygląda na to, że około 6 miesiąca życia w mózgu dzieci zachodzą ważne zmiany w sposobie przetwarzania emocji wyrażanych za pomocą mimiki twarzy. Dotyczy to zwłaszcza sygnałów na temat zagrożenia. Emocje okazywane na twarzy są od momentu przyjścia dziecka na świat istotnym elementem jego kontaktów z rodzicami. Autorzy pracy liczą, że ich badania pomogą lepiej zrozumieć rozwój zdolności do odbierania bodźców o charakterze emocjonalnym, które są podstawą prawidłowych relacji międzyludzkich.
Opublikowano: 2008-08-19
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz