Reklamy
Gorące wiadomości
Bolesław Gładych - ostatni as polskiego lotnictwa, późniejszy psychoterapeuta - nie żyje
Nie żyje Bolesław Gładych (ur. 17 maja 1918 w Warszawie) - kapitan pilot Wojska Polskiego, as myśliwski Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.
Na początku 1938 został przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Do września 1939 nie ukończył jeszcze pełnego cyklu szkolenia, choć w maju 1939 zaczął już trening na myśliwcach typu PWS-10, PZL P-7 i PZL P-11 w Ułężu.
Po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Rumunii. Internowany, uciekł z rumuńskiego obozu internowania Turnu Severin i udał się do Francji. Zgłosił się do formowanego właśnie dywizjonu "fińskiego", który miał zostać skierowany na front fińsko-sowiecki. Ostatecznie dywizjon został przekształcony w całkowicie polską jednostkę Dywizjon I/145. W kampanii francuskiej Gładych latał tam na samolotach Caudron CR.714 Cyclone.
Po kapitulacji Francji podporucznik Gładych przedostał się na Wyspy Brytyjskie, gdzie ukończył przeszkolenie na myśliwcach brytyjskich i został skierowany do Dywizjonu 303. W okresie od 9 lipca 1942 do 16 września 1942 roku Gładych latał w 302 Dywizjonie Poznańskim. Na początku 1943 został dowódcą eskadry.
Następnie przeszedł do lotnictwa amerykańskiego, do składu 61 Fighter Squadron 56th Fighter Group wyposażonego w samoloty Republic P-47 Thunderbolt. Do końca wojny walczył w USAAF, otrzymując od kolegów przydomek "Mike Killer".
Bolesław Gładych należy do czołowych polskich asów lotnictwa - znajduje się na 5 pozycji z oficjalnym wynikiem 14 zestrzeleń pewnych, 2 prawdopodobne i jedno zespołowe uszkodzenie (zaliczone jako 1/2). W USA zaliczono mu trzy zwycięstwa więcej (łącznie 10 w służbie amerykańskiej), nie uznane jednak przez polską komisję Bajana. Wszystkie samoloty osobiste Bolesława Gładycha, na których latał od momentu podjęcia lotów na Wyspach Brytyjskich oznaczone były emblematem pingwinka z podpisem "Pengie" (przezwisko jego dziewczyny, Kanadyjki z WAAF).
Za zasługi wojenne Gładych odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, brytyjskim Distinguished Flying Cross oraz amerykańskimi orderami: Silver Star, Distinguished Flying Cross (dwa razy) i Air Medal (cztery razy).
Po zdobyciu obywatelstwa amerykańskiego, Boleław Gładych zamieszkał z żoną w Seattle. Rozpoczął karierę naukową. Zrobił doktorat z psychologii i zaczął pracować jako psychoterapeuta. Jego działalność naukowa trwała znacznie dłużej, niż kariera pilota myśliwskiego, jednak nie obfitowała w wyróżnienia oraz honory. Zmarł w wieku 92 lat, 12 lipca 2011 roku.
Zobacz także: Bolesław Gładych
Opublikowano: 2011-07-22
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Bolesław Gładych - ostatni as polskiego lotnictwa, późniejszy psychoterapeuta - nie żyje
Autor: impresja Data: 2011-07-31, 13:04:24 Odpowiedz- RE: Bolesław Gładych - ostatni as polskiego lotnictwa, późniejszy psychoterapeuta - nie żyje - EsterDan, 2011-07-31, 20:36:35
- RE: Bolesław Gładych - ostatni as polskiego lotnictwa, późniejszy psychoterapeuta - nie żyje - platybdelodon, 2011-08-03, 01:10:07