Reklamy
Porady psychologiczne
Ile czasu dziecko powinno spędzać przed komputerem? Jakie z tym się wiążą zagrożenia?
Martwię się o moją 13-letnią wnuczkę, która bardzo wiele czasu spędza przed komputerem, korzystając w tym czasie z internetu. Kiedyś bardzo lubiła czytać książki, teraz komputer pochłania ją na tyle, że na lekturę nie ma wcale czasu. Niepokojące jest też to, że nie widuje się z rówieśnikami. Myślę, że może mieć to związek z jej nadwagą. Wnuczka nie chodzi do koleżanek, nikt jej też nie odwiedza. Ostatnio opowiadała mi o chłopaku, którego poznała przez internet, nie wyklucza, że będzie chciała się z nim spotkać. Próbowałam jej to wybić z głowy, bo przecież nigdy nie wiadomo, kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie. Czy moje obawy mogą być słuszne?
odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra
Bardzo dobrze się dzieje, że ma Pani na tyle dobry kontakt z wnuczką, że dzieli się z Panią takimi informacjami. Wiele dzieci zachowuje je dla siebie, w obawie przed reakcją rodziców czy dziadków. Dlatego niezmiernie istotne są szczere i rzeczowe rozmowy z dziećmi, z których dowiedzą się, że globalna sieć niesie ze sobą także zagrożenia. Bardzo ważne jest, by wnuczka czuła, że ma wsparcie w Pani i swoich rodzicach. By nie bała się rozmawiać na temat nurtujących ja problemów, bo właśnie one, na przykład opisana przez Panią jej nadwaga, mogą mieć swoje źródło w tym, że nastoletnia dziewczyna szuka przyjaciół w internecie. Tam może być anonimowa, a wręcz przedstawić się jako zupełnie inna osoba, którą chciałaby być.
Internet może być zagrożeniem zwłaszcza dla młodych osób, dla których sieć jest źródłem poznania świata. Dorośli te zagrożenia muszą im uświadomić. Nie wystarczy kupić dziecku komputer i liczyć na to, że będzie ono wykorzystywać internet tylko w zaspokajaniu wiedzy. Normalne jest, że kierowane ciekawością dzieci (czasami też przez pomyłkę) wchodzą na strony, których nie powinny oglądać. Materiały zawierające niebezpieczne treści mogą mieć wpływ na ich rozwój i psychikę.
Dziecko może mieć też niebezpieczne kontakty on-line. Jednym z największych zagrożeń dla dzieci z pewnością stanowi wykorzystywanie seksualne. Nie mające doświadczenia życiowego nie są w stanie zweryfikować, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie, a jak wiadomo, w internecie podszywanie się pod kogoś jest niezwykle proste. Natomiast uwodzenie dzieci za pośrednictwem globalnej sieci jest coraz częściej rejestrowanym zjawiskiem.
Korzystające z internetu dziecko nie może być pozostawione samo sobie. Rodzice powinni interesować się tym, co robi ono w sieci, na jakie wchodzi strony. Dobrym sposobem jest wspólne spędzanie czasu przed komputerem - wówczas dziecko od rodzica nauczy się bezpiecznego korzystania z sieci, przeglądania stron, które nie stanowią dla niego zagrożenia. Pod kontrolą powinien być też czas, jaki dziecko spędza przed komputerem. Nie powinien on przekraczać półtorej godziny dziennie.
- Sławomir Wolniak jest ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień "Wolmed", w Dubiu k. Bełchatowa.