Reklamy
Porady psychologiczne
Czy endometrioza wpływa na wahania nastrojów?
U mojej siostry (28 lat) zdiagnozowano endometriozę. Od lat starają się z mężem o dziecko, lekarze nie znali przyczyny tego, że nie może ona zajść w ciążę. Bardzo podupadła psychicznie przez ten czas. Dokuczały jej dolegliwości bólowe, stała się też apatyczna, w pewnym momencie pomyślałam nawet, że ma depresję. Czym jest endometrioza i czy rzeczywiście siostra może mieć takie wahania nastroju? Jak sobie z tym poradzić?
odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra
Przede wszystkim należy wiedzieć, że endometrioza jest chorobą trudną do określenia i zdiagnozowania. Jak podają specjaliści, charakteryzuje się występowaniem poza jamą macicy czynnych struktur błony wyścielającej macicę - i to w różnych częściach ciała - np. na jajnikach, w okolicy jelit lub otrzewnej, w okolicach odbytu i pochwy, a nawet w płucach. Objawia się to bólem różnych części ciała, pleców, czy miednicy. Ponadto może współwystępować biegunka, obfite krwawienie miesięczne, zmęczenie organizmu oraz jego osłabienie.
Trudność w jej zdiagnozowaniu choroby objawia się też tym, że przez lata kobieta może słyszeć od lekarzy, iż jej objawy wynikają z przewrażliwienia, a ból, na który się skarży, na pewno nie jest aż tak silny... To rodzi ogromną frustrację, zwłaszcza wtedy, gdy przez endometriozę kobieta nie może zajść w ciążę.
Po zdiagnozowaniu choroby kobieta często ma żal do lekarza, że przez lata nie zorientował się, na co ona cierpi, jest załamana, że dotknęła ją choroba, na którą nie ma lekarstwa, odczuwa gniew, poczucie bezsilności, czasem nawet wpada w depresję - to wszystko sprawia, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować, czerpać satysfakcji z pracy, czy po prostu z życia. Czuje się osamotniona, niepewna, ciągle się zamartwia. Pomocna jest wizyta u lekarza psychiatry, który może przepisać leki przeciwdepresyjne oraz u psychoterapeuty. Jego rolą będzie pomoc pacjentce w poradzeniu sobie z chorobą, podpowie, jak na nowo poustawiać priorytety i odnaleźć nowe cele w życiu. To może być bardzo pomocne zwłaszcza, że nie istnieje sposób na całkowite wyleczenie endometriozy.
- Dr n. med. Sławomir Adam Wolniak jest lekarzem psychiatrą, ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień "Wolmed", w Dubiu k. Bełchatowa.